ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

«Του καιρού τα μυστικά…»

Την Παρασκευή 31-1-2020 οι μαθητές της ΣΤ` τάξης του Σχολείου μας επισκέφτηκαν το εργοστάσιο ΤΙΤΑΝ, στο Δρέπανο της Αχαΐας, όπου φιλοξενείται η έκθεση “Του Καιρού τα Μυστικά…”.

Περιηγήθηκαν στον κόσμο της Μετεωρολογίας, από την εξέλιξή της ανά τους αιώνες και τα όργανα που χρησιμοποιεί σήμερα, έως την ερμηνεία των καιρικών φαινομένων και τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής.

Η έκθεση χωρίζεται σε τρεις βασικές θεματικές ενότητες. Η πρώτη ενότητα έχει τίτλο “Η εξέλιξη της μετεωρολογίας”, η δεύτερη θεματική λέγεται “Ερμηνεία μετεωρολογικών φαινομένων” και η τρίτη “Κλίμα, εποχές και κλιματική αλλαγή”.