΄Α ΤΑΞΗ

Δράσεις της Α τάξης – Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Η Α΄ τάξη του σχολείου στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων εκπονεί τις παρακάτω δράσεις.

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Στοματικής Υγιεινής

Στις 20 Μαρτίου προσκάλεσε τον οδοντίατρο κ. Μπουμπούλη, ο οποίος με απλό και κατανοητό τρόπο μίλησε στους μαθητές για την αξία της στοματικής υγιεινής. Καθοδήγησε τους μαθητές από τους μαθητες, οι οποίοι είχαν φέρει την οδοντοβουρτσά τους, για τον τρόπο με τον οποίο θα περιποιούνται τα δόντια τους.

Στις 21 Μαρτίου ημέρα της εαρινής ισημερίας

Οι μαθητές της Α τάξης άκουσαν τα κάλαντα από τα παιδιά του νηπιαγωγείου Αλφειούσας, σε μια διαδικτυακή συνάντηση. Οι μαθητές των δύο σχολείων βρίσκονται σε συνεργασία από την αρχή της σχολικής χρονιάς με δράσεις  όπως η ανταλλαγή δώρων τα Χριστούγεννα.

Στις 28 Μαρτίου οι μαθητές της Α τάξης επισκέφτηκαν την Νομαρχία προκειμένου να περιηγηθούν σε έκθεση

Σχετικά με το θέατρο Σκιών και τον Καραγκιόζη. Οι μαθητές  εντυπωσιάστηκαν από αυτά κ. Στέφανο Παπαγεωργίου, διοργανωτή της έκθεσης. Ο ενθουσιασμός τους κορυφώθηκε όταν παρακολούθησαν την παράσταση.